AKIDJA-KREDOJA ISLAME

AKIDJAAKIDJA-KREDOJA ISLAME

Akide (الْعَقِيْدَةُ): është një artikulim i gjuhës arabe kuptimi gjuhësor i të cilit është: kredo, bindje apo doktrinë, ndërsa kuptimi terminologjik konsiston në: doktrinën, kredon, besimet fetare apo tërësinë e ideve, bindjeve, pikëpamjeve dhe parimeve islame”, thënë ndryshe “baza e botëkuptimit që duhet të ketë muslimani (i nënshtruari ndaj Zotit)”.

 

PASQYRA E LËNDËS PËR “AKIDJA (KREDOJA/TËRËSIA E IDEVE DHE BINDJEVE) ISLAME”

[table id=11 /]

Lini Një Koment

Your email address will not be published.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.